PLEN

Agencja
komercjalizująca

Włodzimierz Jędruszak
ul. Krowoderska 52/4,
31-158 Krakow, Poland
+48 608 323 778

Design

Wieżowiec musi być wysoki w każdym calu.
Obecna musi być w nim siła i moc wysokości. W każdym swoim calu powinien być dumny i podrywać się do lotu, od czubka po fundament musi być całością, bez jednej choćby linii sprzeciwu.

Louis H. Sullivan, amerykański architekt,
twórca pierwszych wysokościowców

Architekt
Marek Dunikowski Biuro DDJM

„Myśląc o tym, jak powinien wyglądać obiekt będący ikoną nowoczesnego ośrodka biznesowego, jakim stał się Kraków, zarazem jednak miasta o bogatych tradycjach historycznych, uznaliśmy, że musi on być eklektyczny. Tak jak większość znaczących budynków Krakowa, z którymi jestem zżyty, chcieliśmy, aby subtelnie wpisywał się w panoramę miasta. Miał być zarazem rozpoznawalny i dumny jak nowojorskie drapacze chmur. Zależało nam, aby ten wyjątkowy budynek o wyraźnym rodowodzie, współcześnie nawiązywał do majestatycznego modernizmu Muzeum Narodowego, do porządku fasady Feniksa czy attyki Sukiennic, zaś delikatność podziału elewacji czerpał z krakowskich kamienic.

[…] To filozofia, którą opieram na tym, że Kraków przez wieki szczęśliwym losem nie był zniszczony i jest eklektycznym tworem przestrzennym, skupiającym w sobie wszystkie style, jakie powstawały poprzez wieki. Doszliśmy do wniosku, że ten zespół budynków, który nazywamy Wawelem biurowym, ma stylistykę również eklektyczną, w której można doszukać się porządku modernistycznego, elementów Art Déco, pewnej dyscypliny socrealizmu itd. Wydaje mi się, ze ta różnorodność była wskazana w przypadku najwyższego budynku w Krakowie”.